Dia-Din
Dí Mánés, Mánové, podsvětní duchové zemřelých, zasvěcení Dís Mánibus, na nápisech zkráceně D. M., řec. theois hérósi, theois katachthoniois, theois daimosin, zkr. Th. D.§ 340, 295, 54
Dia, Diovi etc.§ viz Zeus
Día, staré jméno Naxu§ viz tam
diadéma, látková čelenka vzadu zavázaná, znak panovníků a panovnic, tedy naše „koruna“; smrt na ní oběšením; o korunovaných viz pod král, korunované hlavy. Císařské diadéma bylo zdobeno drahokamy§ 317, 306 - 305, 292 ("korunovace" barbarem), 280 (vzácné odmítnutí), 281, 263, 175, 164, 161, 69
Diablintové, lat. Diablintés n. Diablintí, část Aulerků žijící kolem Noviodúna, dn. Jublains§ 56
Diadés, technik Alexandra Velikého v oblasti obléhacích strojů, autor odbor. spisů§ 340
diadochové, diadochoi§ 1. „nástupci“ Alexandra Velikého, viz války diadochů a jednotlivá jména; 2. nástupci ve vedení filosofických škol, scholarchové
Diadromos z Thespií, velitel svých spoluobčanů u Thermopyl§ 480
Diadúmeniánus, koaugust§ viz M. Opellius Antónínus Diadúmeniánus
diaetae mamaeae, "Mamajiny pavilony" na Palátiu, vulgó ad mammam/"U maminky"§ 226+
Diagorás z Eretrie, despota§ 366
Diagorás z Mélu zv. Atheos, s. Télekleidův n. Téleklytův, filosof a básník, zpochybňoval oficiální kulty, předchůdce Theodórův§ 421, 416, 414
Diagorás z Rhodu§ 1. o. olympioníka Dórieua, 412, 411, 394; 2. s. (?) Dórieův, 367
Diagorovci, aristokratický rod z Rhodu§ 394
Diaios z Megalopole§ 1. 191, o. Diofanův; 2. strat., 151 - 148, 146, syn Diofanův
diákón, diákonos, činovník v aparátu křesťanů§ pass.
diakrioi§ viz hyperkrioi
diakritika, znaménka diakritická v řečtině§ 180
Diaktorios ze Sparty, mluvčí exulantů v Římě§ 182
Dialás, ř.§ viz Dijálá
Di’amat§ viz Da’mot
Diána, lat. a řím. bohyně, Diána Lúcína§ 578, 200, 195, 187, 83, 73-, 353+ a viz Arícia a Artemis
Diana, princezna walesk᧠19+
Diána Veteránórum, osada u numidské Lambaese, dn. Ajn Zana v DZ§ 179+
Diablintés či Diablintí§ viz Aulerkové
Diabolénus, právní poradce Piův, snad myšlen Iavolénus Priscus, viz§ 140+
diamant, diamanty, adamás§ viz móda a zlato
Dianium, m. v Karthágenské Hispánii, viz též Hémeroskopeion§ 79
diář, astronomický§ viz pod Babylón
Diás z Efesu, gen. Dianta, sofista a podporovatel Filippův§ 346
díasia, Diův svátek v Attice§ 632 a viz v oddílu Bohové a jejich svátky
diasporá, diaspora, řec. dosl. "rozsetí, rozptýlení", rozumí se mezi jinověrce, hellénistické označení pro židovské obyvatelstvo mimo Palaistínu, u židovské sekty křesťanů též „roztroušení“ svých členů, hebr. galut (z galá, odejít do vyhnanství, odhalit, sc. zemi); viz také pod Iúdaioi, křesťanství, Elefantíné§ 587, 410, 320, 309, 291, 279, 189, 182-, 111+
U starých Hebrejů jakožto beduínů je těžké hovořit o diasporních tendencích, nebylo-li pevného sídla. To platí například pro Hebreje v Egyptě, kam snad přišli jako součást invase Hyksů (?), viz tam.
První a druhá vlna odchodů z Palaistíny byla násilná: „assyrská“ po pádu Samareie roku 722, kdy Šarrukén II. odvlekl s sebou údajně 27 290 Židů. Následovala „babylónská“ po pádu Jerúsaléma roku 587 a trvala do roku 538, kdy návrat do Palaistíny povolil Kýros Perský. Velká část exulantů se ovšem domů již nevrátila a zůstala v Mesopotamii, v Babylónii i Assyrii (o konci židovského osídlení Mesopotamie viz tam).
Možná za Peršanů přišli první židovští osadníci do Anatolie, zřejmě do Lýdie, Artaxerxés III. poslal židovské kolonisty na východ do Hyrkánie (odtud v užívání příjmení Hyrkános/Hyrkánský u hasmónajských vládců).
Nejoblíbenějším migračním místem pro Židy byla oblast egyptské Alexandreie, kde před první židovskou válkou v 1. st. n. l. odhadem tvořili pětinu až čtvrtinu obyvatelstva, viz heslo Alexandreia. Do Egypta odcházelo mnoho Židů za vlády Ptolemaia VI. a VII. a brzy v Alexandreji povstala židovská čtvrť s jistou formou samosprávy s ethnarchem v čele. Židé získavali mezi elitami na váženosti. Lze spekulovat o tom, že Aristobúlos, snad alexandrijský Žid, patřil mezi vychovatele Ptolemaia VI. Filométora, jemuž věnoval nedochovaný výklad starozákonních Mojžíšových knih.
Silná byla židovská komunita jinde v Egyptě, v Antiocheji, v Kýrénaice (v Kýréně byli výslovně jmenováni roku 87 jako jedna ze čtyř velkých částí obyvatelstva, nikoli však s občanstvím, zato se stejnými daňovými právy a povinnostmi), na Kypru, po egejských ostrovech, v Anatolii a v Soluni.
Jazykem židovské diaspory byla řečtina. Obvykle se pro své velmi odlišné náboženské zvyky oddělovali od okolních lidí. Důsledkem byla u starověkých národů krajní neobliba a nedůvěra vůči Židům. Zřejmě tomu řada z nich podlehla. Je znám případ jistého Alexandrijce Zénóna, zřejmě sofisty, který se od židovství distancoval, ale jinak se nijak nevyznamenal (Súda).
Antisionismus dodnes fungující vznikl pravděpodobně už v Babylónii a Persii, dokumentovaný ho máme v hellénistické Alexandreji, Antiocheji i ve vlastní Palaistíně. Hellénský vzdor vůči menšinovým monotheistům vedl ke vzniku dějepisné literatury očerňující Židy v každém ohledu. Blíže neznámý Dámokritos, autor spisu o taktice o dvou knihách, složil též spis o Židech/Peri Iúdaión, v němž tvrdil, "že se klaní zlaté oslí hlavě/hoti chrýsén onú kefalén proskynen" a že každý sedmý rok chytnou nějakého cizince a rozkrájejí jeho tělo na kousíčky. O oslí hlavě v Jahweho chrámu psal též geó- a mýthografos Mnáseás z Pater n. Patar, žák Eratosthenův.
Dámokritův snad vrstevník Apión, věhlasný alexandrijských grammatik, zkazku vylepšil příběhem z roku 168, kdy král Antiochos Epifanés vkročil do Jahweho chrámu a tam že spatřil na lůžku jakéhosi chlapíka obklopeného jídlem. Zajatec, Hellén, tvrdil, že ho tam Židé drželi tajně, aby ho nikdo nespatřil a že jeho "tělo obětují podle svých slavnostních zvyků a pojedí z jeho vnitřností/corpus sacrificáre secundum suás sollemnitátés et gustáre ex eius vísceribus. Dělají to prý z toho důvodu, aby se lidskou obětí zapřisáhli, že budou nadále nenávidět Hellény (pasáž ve spisku řecky píšícího Iósépa Flávia zachována jen v latinském překladu Hierónymově).
Antiochovu "návštěvu" jerúsalémského chrámu popsal trochu jinak Diodóros z Agyria zvaný proto Sicilský. Král prý uvnitř chrámu spatřil kamennou sochu osla s velevousatým jezdcem, o němž usoudil, že to je Móýsés, tedy Mošé/heurón de lithinon agalma andros bathypógónos kathémenon ep' onú. Epifanés prý dal soše a oltáři obětovat velké prase, jeho krví je polil a svaté knihy pokropil vývarem z vepřového/tó dzómó tás hierás biblús katarrhánai. Kněží pak donutil velekněze s dalšími maso obětiny sníst.
Hellénové dokázali v záležitostech, jimž nerozuměli, splácat jakoukoli fantaskní materii, jen když byla pozoruhodná čtenáři/posluchači. Srov. exkursy v dějepisných dílech o národech Orientu a jejich zvyklostech, tedy nejen židovských. Židovská theorie o vyvolenosti a nadřazenosti ostatním národům vycházející z upjatého monotheismu v kontaktu s liberálním polytheismem dala vzniknout „antisionismu n. antijudaismu“, reakci na „sionismus“ židovské formě šovinismu a nacionalismu; nepřesně bývá antisionismus n. antijudaismus nazýván antisemitismem, a to dokonce v arabském nebo jinosemitském prostředí (pojmy jsou to všechno až novověké, stejně jako jejich opak, filosemitismus; viz pod Iúdaioi).
Dnes je sionismus oficiální ideologií Israele: Židé nejsou pouze náboženskou komunitou, ale hlavně svéprávným národem. Kupodivu mezi prvním antisionisty byli Židé v diaspoře, hlavně ve Spojených státech, dokonce však v Israeli, kde je též rozšířený atheismus.
Prvním z velkých mecenášů myšlenky návratu do Palestíny byl v novověku bankéř Moses Montefiori/Montefiore, rodem z Livorna. Roku 1846 byl jako první z Židů povýšen královnou Viktorií mezi nižší šlechtu udělením titulu baronet. Dvoumetrový muž odporoval Židy na evropském východu a v Rusku a od turecké správy vykupoval v Palestíně půdu pro židovské kolonisty. Předchůdce sionismu zemřel v Kentu roku 1885 téměř 101letý.
Mezi Židy existuje i jistá malá skupina, která sionismus odmítá jako neslučitelný s judaismem. Naturei karta/Strážci města (aram.) od roku 1935 oponují vzniku a existenci Israéle a tvrdí, že židovský stát může povstat až s příchodem "spasitele". Orthodoxní skupinka, která je též známa pod označením Jews United Against Zionism, se veřejně setkává mimo jiné i s vyhlášeným nepřítelem Israéle, íránským presidentem Ahmadínežádem, jako například 24. září 2008 na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku.
Zřejmě již roku 139 př. n. l. existovala židovská obec v Římě, o hellénismu viz např. rok 309. Do Říma a Itálie se Židé masově dostali jako otroci po Pompeiově vítězství roku 63 a Sosiově roku 37, resp. roku 70 s flaviovským pokořením Iúdy. Židovské přistěhovalectví rostlo za Augusta a Řím měl synagogy nesoucí jeho a Agrippovo jméno. Židovská populace v Římě patřila obvykle ke spodině plebsu živící se všelijak. Pravděpodobně prvním židovským intelektuálem na západě říše byl Kaikilios z Kalakty na Sicílii, rhétór a sofista, plodný autor; viz o něm roku 100.
Diasporní Židé z celé římské říše i palaistínští platili roční "církevní" daň do Jahweho chrámu v Jerúsalému ve výši jedné didrachmy. Jejich náboženskou povinností bylo se alespoň jednou za život do chrámu podívat. Když se roku 4- (viz tam) v Římě řešilo před Augustem nástupnictví po Héródovi, podpořilo presenčně požadavky padesátky nepřátel Héródovy rodiny na osm tisíc římských Židů, údaj svědčící o organisovanosti a početnosti římské diaspory.
Podobně když se v Římě někdy ve stejné době objevil jistý mladý muž vyrostlý v Sídónu a tvrdil, že je korunním princem Alexandrem, jehož dal popravit jeho otec Héródés roku 7. Získal podporu mezi Židy na Krétě, egejských ostrovech a obec na Mélu ho vybavila na cestu do Říma. Osobně Augustus se podivoval nad podobou, ale v rozhovoru Pseudoalexandrovi nabídl život, když prozradí, kdo akci vymyslel. Lžialexandros "podnikatele", který peníze od židovských obcí kasíroval, prozradil a za to ho Augustus zařadil mezi své veslaře a onoho impresária dal popravit.
Když roku 70 n. l. zanikl chrám a jeho úřad, převzal korban, fiscus iudaicus, římský stát. Židovskými penězi se udržoval chrám Iova Kapitólského. Dani poněkud odlehčil Nerva, ale náplň slov fisci iudaici calumnia sublata, tedy jakýsi „konec křivých obvinění kolem židovské dani“ se stala východištěm středověkého „práva“ panovníků na Židy patřící mezi iura regalia, královská práva. Moderní odhady o počtu židovských obyvatel Říma enormně kolísají od šesti tisíc do osmdesáti tisíc, kriterium pro dohady vlastně není žádné. V katakombách doloženy pohřby židovské poprvé kolem roku 200+. Srov. dále pod Iúdaioi.
Ž. v diaspoře se dnes dělí na tři velké skupiny: ben ha-mizrá, tj. Syn východu, čes. orientální Žid (cca. 1,5 milionu lidí v severní Africe a v arabském a íránském světě), na aškenazim, z hebr. A., jména pro Německo (viz původ slova pod Skythové), usazené původně v Německu a odtud rozšířené po slovanské Evropě, používající od zhruba roku 1000 jazyk jiddiš postavený později na grammatice němčiny (dodnes údajně užívaný či známý cca. jedenácti miliony lidí – na osmdesát procent světové židovské populace), a sefardim, od hebr. Sefarad, "Španělsko", kde žili až do vyhnání na konci 15. st., takže dnes jsou na území bývalé turecké říše a v západní Evropě (cca. 700 tisíc).
V novověku žije z asi třináct milionů Židů (odhad 2010) přes pět milionů lidí (jiný odhad přes šest milionů) ve Spojených státech, ve Státu Israel z devíti milionů obyvatel jsou dvě třetiny židovské (2020). V New Yorku žilo roku 2011 podle listu New York Times 1,54 milionu Židů, z toho čtyřicet procent náležejících do různých orthodoxních skupin (jimž také patří tři čtvrtiny všech židovských dětí). Pouze pětina manželství je smíšených, v nichž jeden z manželů není židovského ritu a na víru nepřestoupil.
diatagma§ viz édictum
Diaué, Diauéchi, země v záp. Armenii§ 810, 785, 772, 750
diaulos, athletická disciplína, běh na vzdálenost dvou stadií§ 724, 72-, 69+
diazómé§ viz rouška bederní
Dibaltum§ viz Deultum
Dibénové, obyvatelé Dibúntu§ 325+
Dibon, m. v Móabu, dn. Zíbán v JOR§ 854
Dibús, neznýmý ostrov v Indickém oceánu§ 325+
Dicineus, dynasta Dáků§ 44
dictátor, dictatúra§ viz diktátor
Didánu, ass. šejk a amorej. kmen§ 2400
Didás z Makedonie, agent Filippa V., otrávil jeho syna Démétria§ 181
Didaskalóndás z Kréty, kondottiér§ 200
Dídia Clára, d. Dídia Iúliána§ 193+
C. Dídius, Caesarův legát§ 46, 45
T. Dídius§ praet. 100, cos. 98; 114, 98, 97, 94, 93, 89
Q. Dídius, Octaviánův správce Sýrie§ 31
A. Dídius Gallus§ cos. suff. 36+, 45+, 52+, 57+
A. Dídius Gallus Fabricius Véientó, exulovaný senátor, nějak příbuzný s předcházejícím, event. týž po adopci, poradce Domitiánův a Nervův§ 62+, cos. suff. 80+, cos. suff. 83+, 96+
M. Dídius Sevérus Iúliánus, znám jako prínceps Dídius Iúliánus, s. Q. Petrónia Dídia Sevéra a Aemilie Cláry, manž. Manlie/Mallie Scantilly, o. Dídie Cláry§ 170+, cos. suff. 175+, 193+, 194+
T. Dídius Secundus§ cos. suff. 102+
Dídó§ viz Elissa
didrachma, dvojdrachma, statér§ viz pod statér a v přílohách o měrách a vahách
Didumin, zpěvák§ 1998
Didyma (pl., "do Didym"), Didymaion, mí. a chrám Apollónův u Mílétu§ 1286, 609, 586, 480, 353, 329, 294, 276, 261, 255, 253, 229, 178, 54-, 39+, 303+
V době východořímské se lokalita nazývala prostě Hieron. Dlážděnou sakrální cestu z hellénistické éry z Míléta do Didym dlouhou 25 kilometrů v letech 2009-2014 Turci zrekonstruovali. Chrám stavěný od šestého století př. n. l. nikdy Hellénové nedostavěli: ani v prvním století n. l. nebyl zastřešen.
Didymarchos z Rhodu, diplomat/dvořan Ptolemaia Epifana§ 201
Didymé z Egypta, milenka Ptolemaia Filadelfa§ 276
Didymeia z Makedonie, s. Seleuka I., m. Níkánorova a Níkomédova§ 356, 292
Didymoi§ viz Gemini
Didymos Atéios n. Attios, akadémik§ 83 a viz pod školy (3), možná shodný s následujícím Didymem
Didymos z Alexandreie zv. Chalkenteros/„s kovovými vnitřnostmi“ či Bibliolathás/„zapomínající (své) knihy“, učenec, totožný s Areiem Didymem (?)§ 83, 30-, 39+, 120+ (?) a srov. s. v. školy (4)
Didymos Klídeus z Alexandreie§ Ol. 141+
Didymos z Alexandreie§ 1. zvaný Mladší, grammatik a sofista, 83; 2. autor Geórgik, viz pod zemědělství; 3. grammatik a hudebník doby Nerónovy, s. Hérákleidův, 83; 4. o. Didyma Chalkentera, obchodník rybami/taríchopólos, 83;
Klaudios Didymos, grammatik§ 83
Didymos z Alexandreie zvaný Tyflos/Slepec, ž. Órigenův, ideolog křesťanství§ 373+
Didymos, proslulý flétnista§ 83
Didymos, "apoštol"§ viz pod Thómás
Didžlat§ viz Tigris
Diégis, gen. Diégida, dácký velmož§ 88+
Diégylis z Thrákie, dyn. Kainů, o. Zibelmiův (jmenován též Diorigis)§ 569, 150, 149, 144, 142, 130
Diégylos z Thrákie, s. Kotya III. a Apamy Bíthýnské§ 167
Dieitrefés z Athén§ 1. o. strat. Níkostrata, 427, 2. velitel thráckých spojenců Athéňanů, 413, 411; 3. arch. 384
Diemporos z Théb, s. Onétoridův, boiótarch§ 431
Dieuchidás z Megar, s. Praxiónův, historik své vlasti/ta Megarika§ 566
Dífilos z Athén§ 1. arch. 442; 2. nauarchos, 413; 3. epónymní kněz, 286
Dífilos ze Sinópy, básník nové komédie (jiný D. byl stoik a žák Aristónův, D. z Bosporu byl synem a žákem Eufantovým, posluchačem Stilpónovým)§ 360, 318, 312, 263
Dífilos, důstojník/fylarchos Démétria Poliorkéta§ 312, 311
Dífilos, Díphilus, trag. herec v Římě§ 59
Difridás ze Sparty, velitel oddílů v Anatolii§ 391
Digaios z Galilaie, strat.§ 76
Sex. Digitius, praetor§ 193
Dijálá (arab.), angl. Diyala, ř. v Assyrii, přítok Tigridu; řec. Dialás, starší název asi Gyndés, původ. sum./ass. Turnat(u); povodí Dijály§ 2500, 2400, 2292, 2255, 2119, 2078, 2039, 2028, 2006, 1993, 1895, 1894, 1836, 1830, 1787, 1763, 1731, 1168, 1140, 829, 814, 745, 626, 625, 540, 539
Dijon§ viz Séquanové
Dikaia, Dikaiopolis v Thrákii, jména dvou měst nejisté lokalisace, členů kdysi athénské arché§ 1. mezi Abdérami a Marónejí v Bistónii, 363; 2. osada Eretrie na Chalkidice, snad dn. Nea Kallikrateia, 363
Dikaiarcheia§ viz Puteolí
Dikaiarchos z Athén, s. Apollóniův, žoldnéř ve službách Antigona Gonaty§ 263, 239
Dikaiarchos z Messány na Sicílii, s. Feidiův, ž. Aristotelův, peripatétik, zeměměřič, ethnograf§ 342
Dikaiarchos z Platají, prořímský politik§ 197
Dikaiarchos z Trichónia v Aitólii, stratégos Aitólského spolku, s. Alexandrův a b. Thoantův§ 204, 202, 194, 193, 191
Dikaiarchos z Aitólie, žoldnéř, pirát§ 204, 202, 196
Dikaiarchos z Láodikeie na Moři, s. Filónidův, b. Filónidův, proxenos v Delfách§ 180
Dikaiogenés z Kýmy, o. Archippy, zakladatelky nadace§ 150
Dikaiopolis§ viz Egesté
Dikaiosyné, d. Dionýsia st. s Dóridou, manž. Leptinova§ 386
Dikaiosyné, řím. jménewm Claudia Dicaeosyna, manž. Narkissova§ 54+
dikastérion§ viz héliaiá
dikastérion xenikon§ 324
Diketás z Théb, protiřím. politik§ 172
Dikomenés z Dákie, dyn.§ 44, 35, 31
Dikón ze Syrákús§ 384 (Ol.)
diktátor, lat. dictátor, diktatúra, řec. též aisymnétés§ 501, 499, 494, 367, 249, 202, 82, 52, 46, 45 a passim
O odplatách na novodobých diktátorech viz pod král. V republikánském Římě (a v některých dalších italských státech), úředník s nejvýše šestiměsíční absolutní pravomocí civilní i vojenskou v mimořádných okamžicích státu; doprovázeli jej dvacet čtyři liktoři.
Úřad byl podle tradičního údaje zřízen roku 501 a byl pro patricije. Původně byl asi nazýván praetor máximus, nejvyšší praetor, n. magister populí; změna přišla pravděpodobně roku 367. Plebejům zpřístupněn roku 356, viz tam. Právo jezdit na koni měl od roku 217, k ruce měl velitele jízdy, magister equitum (ojediněle roku 217 po odvolání dict. Fabia Máxima jeho velitel jízdy M. Minucius krátce v úřadu s pravomocemi diktátorskými).
Dva diktátoři byli v úřadu po Cannách roku 216 M. Iúnius Péra pro velení ve válce (rei gerendae causa) a Fabius Búteó, druhý , tehdy nejstarší z censorů, byl jmenován konsulem Terentiem Varrónem bez velitele jezdectva a jen na doplnění senátu novými senátory, legendó senátuí (po censu složil úřad).
Posledním „klasickým“ diktátorem byl roku 202 C. Servilius Geminus (pro uspořádání voleb) a nahrazen nejvyšším rozhodnutím senátu, senátús consultum ultimum. Úřad pro sebe obnovil Sulla roku 82 (légibus faciendís et reí publicae constituendae causá).
Posledním římským diktátorem, a to doživotním, byl roku 44 C. Iulius Caesar. Po staletích viděli Římané v diktátorovi už jen samovládce, jak o Božském Iúliovi uvedl chronograf Ióannés Malalas: "Kaisar Iúlios ho diktátór, ho esti monarchés/Caesar Iúlius, diktátor, což znamená monarcha".
Diktátoři byli jmenováni jedním z konsulů na pokyn senátu (senatus consultum) ve složitých vojenských situacích, ale také pro organisování voleb, soudních procesů, zvládnutí vzpour, doplnění senátu, sepsání nových zákonů (jen Sulla). Příslušelo mu zatlouci výroční hřeb do trámu Iovova chrámu.
[Ap. Claudius Pulcher, když mu roku 249 senát nařídil, aby jmenoval po námořní katastrofě diktátora, pověřil svého sluhu Glykia. Což je původní v dějinách, stejně jako jeho dcerunka: Claudia, dcera Pulchrova, který dal před osudnou bitvou utopit věštebná kuřata v moři, protože nechtěla zobat, se slovy „ať se napijí, když nechtějí žrát“, se později v Římě prodírala davem, proudícím ze skončených her a láteřila: „Kdyby tak žil můj otec a byl ještě jednou velitelem loďstva, byla by v Římě menší tlačenice!“ Byla potrestána peněžitou pokutou.]
•
Římští diktátoři:
rok a jméno diktátora (dictator), druhé jméno je jeho zástupce, velitele jízdy, magister equitum; následuje důvod povolání do úřadu, je-li znám
501 T. Larcius Flavus, Sp. Cassius Vecellinus; rei gerundae causa
499 A. Postumius Albus Regillensis, T. Aebutius Helva; rei gerundae causa
498 T. Larcius Flavus podruhé (?)
496 A. Postumius Albus Regillensis podruhé (?)
494 M'. Valerius Maximus, Q. Servilius Priscus Structus; rei gerundae causa
463 C. Aemilius (?) Mamercus jako dict. nebo interrex (?)
458 L. Quinctius Cincinnatus, L. Tarquitius Flaccus; rei gerundae causa
439 L. Quinctius Cincinnatus II., C. Servilius Ahala; rei gerundae causa, nebo seditionis sedandae causa
437 Mam. Aemilius Mamercinus, L. Quinctius Cincinnatus; rei gerundae causa
435 Q. Servilius Priscus Fidenas, Post. Aebutius Helva Cornicen; rei gerundae causa
434 Mam. Aemilius Mamercinus II., A. Postumius Tubertus; rei gerundae causa
431 A. Postumius Tubertus, L. Iulius Iullus; rei gerundae causa
426 Mam. Aemilius Mamercinus III., A. Cornelius Cossus; rei gerundae causa
418 Q. Servilius Priscus Fidenas II., C. Servilius Axilla; rei gerundae causa
408 P. Cornelius Rutilus Cossus, C. Servilius Ahala; rei gerundae causa
396 M. Furius Camillus, P. Cornelius Maluginensis; rei gerundae causa
390 M. Furius Camillus II. , L. Valerius Potitus; rei gerundae causa
389 M. Furius Camillus III., C. Servilius Ahala; rei gerundae causa
385 A. Cornelius Cossus, T. Quinctius Cincinnatus Capitolinus; rei gerundae causa
380 T. Quinctius Cincinnatus Capitolinus, A. Sempronius Atratinus; rei gerundae et seditionis sedandae causa
368 M. Furius Camillus IV., L. Aemilius Mamercinus; rei gerundae causa
368 P. Manlius Capitolinus, C. Licinius Calvus; seditionis sedandae et rei gerundae causa
367 M. Furius Camillus V., T. Quinctius Cincinnatus Capitolinus; rei gerundae causa
363 L. Manlius Capitolinus Imperiosus, L. Pinarius Natta; clavi figendi causa
362 Ap. Claudius Crassus Inregillensis, P. Cornelius Scapula (?); rei gerundae causa
361 T. Quinctius Pennus Capitolinus Crispinus, Ser. Cornelius Maluginensis; rei gerundae causa
360 Q. Servilius Ahala, T. Quinctius Pennus Capitolinus Crispinus; rei gerundae causa
358 C. Sulpicius Peticus, M. Valerius Poplicola; rei gerundae causa
356 C. Marcius Rutilus, C. Plautius Proculus; rei gerundae causa
353 T. Manlius Imperiosus Torquatus, A. Cornelius Cossus Arvina; rei gerundae causa
352 C. Iulius (Iullus?), L. Aemilius Mamercinus; rei gerundae et comitiorum habendorum causa
351 M. Fabius Ambustus, Q. Servilius Ahala; comitiorum habendorum causa
350 L. Furius Camillus, P. Cornelius Scipio; comitiorum habendorum causa
349 T. Manlius Imperiosus Torquatus II., A. Cornelius Cossus Arvina; comitiorum habendorum causa
348 oba neznámí; comitiorum habendorum causa
345 L. Furius Camillus II., Cn. Manlius Capitolinus Imperiosus; rei gerundae causa
344 P. Valerius Poplicola, Q. Fabius Ambustus; feriarum constituendarum causa
342 M. Valerius Corvus, L. Aemilius Mamercinus Privernas; seditionis sedandae causa popř. rei gerundae causa
340 L. Papirius Crassus, L. Papirius Cursor; rei gerundae causa
339 Q. Publilius Philo, D. Iunius Brutus Scaeva; zákony ve prospěch plebejů
337 C. Claudius Crassus Inregillensis, C. Claudius Hortator; úřad složil
335 L. Aemilius Mamercinus Privernas, Q. Publilius Philo; comitiorum habendorum causa
333 P. Cornelius Rufinus, M. Antonius; rei gerundae causa (?)
332 M. Papirius Crassus, P. Valerius Poplicola; rei gerundae causa
331 Cn. Quinctius Capitolinus, C. (L.?) Valerius Potitus; clavi figendi causa
327 M. Claudius Marcellus, Sp. Postumius Albinus Caudinus; comitiorum habendorum causa
324 L. Papirius Cursor II. Q. Fabius Maximus Rullianus; rei gerundae causa
322 A. Cornelius Cossus Arvina, M. Fabius Ambustus; rei gerundae et ludorum faciendorum causa
321 Q. Fabius Ambustus, P. Aelius Paetus; comitiorum habendorum causa
321 M. Aemilius Papus, L. Valerius Flaccus; comitiorum habendorum causa
320 C. Maenius, M. Folius Flaccinator; quaestionibus exercendis
320 L. Cornelius Lentulus, L. Papirius Cursor; rei gerundae causa (?)
320 T. Manlius Imperiosus Torquatus; L. Papirius Cursor; comitiorum habendorum causa (?)
316 L. Aemilius Mamercinus Privernas, M. (L.?) Fulvius Curvus; rei gerundae causa
315 Q. Fabius Maximus Rullianus, Q. Aulius Cerretanus; rei gerundae causa
314 C. Maenius II., M. Folius Flaccinator; rei gerundae causa
313 C. Poetelius Libo, M. Poetelius Libo; rei gerundae et clavi figendi causa
313 Q. Fabius Maximus Rullianus II., rei gerundae causa
312 C. Sulpicius Longus, C. Iunius Bubulcus Brutus; rei gerundae causa
309 L. Papirius Cursor II., C. Iunius Bubulcus Brutus; rei gerundae causa
306 P. Cornelius Scipio Barbatus, P. Decius Mus; comitiorum habendorum causa
302 C. Iunius Bubulcus Brutus, M. Titinius; rei gerundae causa
301 M. Valerius Corvus II., Q. Fabius Maximus Rullianus/M. Aemilius Paullus; rei gerundae causa
287 Q. Hortensius, zástupce neznámý; seditionis sedandae causa resp. rei gerundae causa
291/285 M. Aemilius Barbula, Ap. Claudius Caecus; P. Cornelius Rufinus, zást. neznámý; rei gerundae causa (?)
280 Cn. Domitius Calvinus Maximus, zástupce neznámý; comitiorum habendorum causa
263 Cn. Fulvius Maximus Centumalus, Q. Marcius Philippus; clavi figendi causa
257 Q. Ogulnius Gallus, M. Laetorius Plancianus; ludorum faciendorum causa
249 M. Claudius Glicia, L. Caecilius Metellus; rei gerundae causa (?)
249 A. Atilius Caiatinus; rei gerundae causa
246 Ti. Coruncanius, M. Fulvius Flaccus; comitiorum habendorum causa
231 C. Duilius, C. Aurelius Cotta; comitiorum habendorum causa
224 L. Caecilius Metellus, N. Fabius Buteo; comitiorum habendorum causa
221 Q. Fabius Maximus Verrucosus, C. Flaminius; rei gerundae causa (?)
217 Q. Fabius Maximus Verrucosus II., M. Minucius Rufus; rei gerundae causa
217 M. Minucius Rufus; rei gerundae causa
217 L. Veturius Philo, M. Pomponius Matho; comitiorum habendorum causa
216 M. Iunius Pera, Ti. Sempronius Gracchus; rei gerundae causa
216 M. Fabius Buteo, žádný magister equitum nebyl k němu jmenován; legendo senatui
213 C. Claudius Centho, Q. Fulvius Flaccus; comitiorum habendorum causa
210 Q. Fulvius Flaccus, P. Licinius Crassus Dives; comitiorum habendorum causa
208 T. Manlius Torquatus, C. Servilius Geminus; comitiorum habendorum causa et ludorum faciendorum causa
207 M. Livius Salinator, Q. Caecilius Metellus; comitiorum habendorum causa
205 Q. Caecilius Metellus, L. Veturius Philo; comitiorum habendorum causa
203 P. Sulpicius Galba Maximus, M. Servilius Pulex Geminus; comitiorum habendorum causa popř. rei gerundae causa
202 C. Servilius Geminus, P. Aelius Paetus; comitiorum habendorum causa
82–79 L. Cornelius Sulla Felix, L. Valerius Flaccus; legibus faciendis et rei publicae constituendae causa
49 C. Iulius Caesar, žádný magister equitum nebyl jmenován; rei gerundae causa
48–47 C. Iulius Caesar II., M. Antonius; rei gerundae causa
46–45 C. Iulius Caesar III., M. Aemilius Lepidus; rei gerundae causa
44 C. Iulius Caesar IV., M. Aemilius Lepidus; rei gerundae causa; diktátor doživotní – po jeho smrti na návrh M. Antonia úřad zrušen
•
Diktys z Kréty, (smyšlený) autor alternativních dějin trojské války§ 54+, 300+
díkůvzdání§ supplicátió
Dilbat, sum. m., dn. Tal ad-Dulajm/Dajlam jižně od Babylónu§ 2292, 1895, 1894, 1881, 1869, 562
Dillí, angl. New Delhi, hl. m. novověké IND§ 600
C. Dillius Vócula/"Hlásek", legát§ 69+, 70+
Dilmun§ viz Tylos
Dilunus, ř. v Hispánii u Emporií, dn. jméno sporné§ 74
diluvium§ viz pleistocén
Dimallon n. Dimalé, m. v Illyrii východně od Apollónie v dn. AL§ 219, 212, 206, 205
Dimat-kalbim, "Psí věž", m. n. pevnost v Mesopotamii nezn. polohy§ 1869
Dimnos z Chalastry, jeden z Alexandrových hetairů, spiklenec§ 330
Dinak z Persie, d. Bábaka, ses. Ardašíra I.§ 208+
dínár, arab.§ viz pod dénárius
Dindyméné§ viz pod Máter deum
Diniktum, m. kdesi v Podijálí§ 1993
Dinis z Thrákie, velmož§ 26+